imagine_reprezentativa_10517

NASA nu a admis că cometa 3I/Atlas are origine extraterestră

NASA nu a confirmat originea extraterestră a cometei 3I/Atlas

Potrivit informațiilor oferite de Mediafax, NASA nu a afirmat că obiectul numit cometa 3I/Atlas provine din afara sistemului solar sau că ar avea o origine extraterestră. În ultimele zile, în spațiul public au apărut diverse speculații care sugerau că agenția spațială americană ar fi recunoscut un astfel de lucru. Reprezentanții NASA au clarificat însă că nu au făcut nicio declarație oficială în acest sens.

NASA a precizat că până în prezent nu există dovezi care să ateste că 3I/Atlas ar fi un obiect interstelar. Specialiștii au explicat că orbita cometei este monitorizată și analizată atent, dar nu au fost identificate elemente care să indice o origine din afara sistemului solar.

Conform sursei citate, discuțiile despre posibila natură interstelară a corpului ceresc au apărut pe fondul descoperirii unor traiectorii neobișnuite ale anumitor comete în trecut. Totuși, experții NASA au subliniat că o clasificare de acest tip se bazează pe date științifice verificate, nu pe presupuneri sau concluzii premature.

În concluzie, NASA nu susține că 3I/Atlas ar avea o origine extraterestră, iar monitorizarea obiectului va continua prin metode standard de observare astronomică pentru a se obține cât mai multe informații relevante despre traiectoria și compoziția sa.

Citește mai mult

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Cover
Radio 90 Hit
Se aude bine!
👥 0 acum difuzari 🗳 voturi cereri 🏆 Top Airplay
📻 Acum: Se aude bine!
▶ Urmeaza:
🎧
Ascultator 0 karma
Se aude bine!
Iată o preferință de la Călin Dragoș din Madrid — André Rieu și Gheorghe Zamfir, The Lonely Shepherd. Asculți Radio 90 Hit! • Călin Dragoș ne scrie din Madrid și urează tuturor un sfârșit de săptămână binemeritat — iată Pablo Alborán cu Solamente Tú. Așa că rămâi cu noi pe Radio 90 Hit! • Iată o preferință de la Călin Dragoș, din Madrid — Crush și Alexandra Ungureanu, Hello. Rămâi pe Radio 90 Hit! • Călin Dragoș ne scrie bună dimineața din Madrid și vrea să asculte Yaki-Da cu I Saw You Dancing. Asculți Radio 90 Hit! • Iată o preferință de la Alex din Ialomița — Sting, Mad About You. Ești pe Radio 90 Hit! • Iată o preferință de la Rodica din Arad — DJ Khaled cu Justin Bieber și 21 Savage, Let It Go. Rămâi pe Radio 90 Hit! • Iată o preferință de la Rodica din Arad — Pepe, Dragoste la prima vedere. Se aude bine la Radio 90 Hit! • Călin Dragoș ne scrie din Madrid cu un îndemn simplu: hai cu mânuțele sus! Urmează Danzel cu Pump It Up. Asculți Radio 90 Hit! • Călin Dragoș ne scrie din Madrid cu un salut pentru toți: bună dimineața! Și vine cu Technotronic, Hey Yoh, Here We Go. Se aude bine la Radio 90 Hit! • Bogdan Ivanov din Brăila le dedică fetelor de la HC Dunărea Brăila o joi splendidă — cu 2 Brothers On The 4th Floor și Fly. Se aude bine doar pe 90hit. ro! • Bogdan Ivanov din Brăila îi urează soției sale Carmen o joi splendidă cu 2 Brothers On The 4th Floor și Do You Know. Rămâi pe Radio 90 Hit! • Samsi din Trossingen, Germania, ne trimite neață bună și vrea să asculte Kaoma cu Lambada. Rămâi pe Radio 90 Hit! • Iată o preferință de la Călin Dragoș din Madrid — Timbaland, The Way I Are. Se aude bine doar pe 90hit. ro! • Călin Dragoș ne scrie din Madrid cu un bună dimineața pentru toți și vrea să asculte Puff Daddy cu I'll Be Missing You. Rămâi pe Radio 90 Hit! • Bogdan Ivanov din Brăila îi dedică soției sale Carmen o zi de joi splendidă cu 2 Brothers on the 4th Floor, Dreams. Așa că rămâi cu noi pe Radio 90 Hit!